ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 15286148
*
nr 1528 6148
Pigtittare
Karl Johan. Längd: 47 cm. Djup: 25 cm, höjd: 69 cm
Kondition: slitage, skador
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 mars 2023
kl 19:07:40
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/3 08:26:00
1
100 kr
20/3 18:51:04
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
5326 Handspegel
tenn. Diameter: 13,5 cm
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:34
-
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:25
-
5166 Spegel
1950/60-tal, mahogny, 57x46 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:13
-
5164 Spegel
1960-tal, teak, 118x34 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:55
-
5388 Spegel
Rödbetsad. Höjd: 130 cm. Bredd: 90 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:43
-
1017 Spegel
Rokoko, fd spegellampett, 60x27 cm
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:37
*
Pigtittare
Kondition: slitage, skador
nr 1528 6148
Pigtittare
Karl Johan. Längd: 47 cm. Djup: 25 cm, höjd: 69 cm
Kondition: slitage, skador
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 mars 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/3 08:26:00 | 1 | 100 kr |
20/3 18:51:04 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
Senempiren
Till ursprunget en tysk inredningsstil vid år 1820-40. Namnet uppkallat efter och två skämtfigurer Biedermann och Bummelmeijer.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire karl johan lådspegel pigtittare rakspegel spegel speglar
-
5326 Handspegel
tenn. Diameter: 13,5 cm
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:34 -
1028 Spegel
+ konsolbord, Empire. Höjd: 170+ 62, bredd: 82-84 cm
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:25 -
5166 Spegel
1950/60-tal, mahogny, 57x46 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:13
-
5164 Spegel
1960-tal, teak, 118x34 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:55 -
5388 Spegel
Rödbetsad. Höjd: 130 cm. Bredd: 90 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 20:43 -
1017 Spegel
Rokoko, fd spegellampett, 60x27 cm
Aktuellt bud: 3.000 kr
Auktionen avslutas
imorgon
29 april kl 19:37